УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Юрий Бутусов
Юрий Бутусов
Журналист и военный эксперт

Блог | Украина впервые провела успешную масштабную операцию по поражению российских НПЗ

Украина впервые провела успешную масштабную операцию по поражению российских НПЗ

Стратегическая операция против российской нефтяной промышленности – успех тактики, вооружения и управления

За два месяца, с 24 января по 25 марта 2024 года, украинские силы обороны впервые провели масштабную операцию по поражению стратегической отрасли российской экономики – нефтеперерабатывающим заводам. Российская ПВО оказывала отчаянное сопротивление, но благодаря качественной планировке, координации и высокому качеству дронов украинского производства наши воины поразили 10 нефтеперерабатывающих заводов, 1 завод сжижения и переработки газа, 1 районную электростанцию. Ранее Россия во время войны получила только один стратегический удар по своей экономике – неизвестные в 2022-м взорвали газопроводы Северный поток, с помощью которых Россия шантажировала Европу и получала сверхприбыли от ЕС.

Далее текст на языке оригинала.

Але удари українських дронів відкривають нові великі можливості для ведення економічної війни проти РФ, ураження російської інфраструктури та промисловості у набагато більших обсягах.

Результати ударів

Були виведені з ладу частково, або повністю зупинені:

 1. Туапсинський НПЗ.
 2. Нижегородський НПЗ.
 3. Рязанський НПЗ.
 4. Новокуйбишевський НПЗ.
 5. Сизранський НПЗ.
 6. Слов'янський НПЗ.
 7. Ільський НПЗ.
 8. Волгоградський НПЗ.
 9. Новошахтинський НПЗ.
 10. Куйбишевський НПЗ.
 11. Усь-Лузський СПГЗ.
 12. Новочеркаська ГРЕС (трансформаторні підстанції).

Для високоточних ударів були обрані найвразливіші місця НПЗ – ректифікаційні колони. Прямий збиток від знищення цінного обладнання українські фахівці оцінюють близько 1,5 млрд доларів.

Непрямі збитки – падіння потужностей нафтової промисловості РФ оцінюється понад 70 млн тон на рік, що складає понад 25% усіх потужностей РФ. Це призвело до:

– підняття цін в РФ на бензин до 50%;

– ⁠закриття експорту бензину з РФ (збитки для бюджету за півроку 2 млрд доларів США плюс недоотримання 4 млрд доларів нафтовими компаніями);

– ⁠скорочення видобутку на 500 тис барелів на добу (збитки по року можуть скласти до 12 млрд доларів);

– значного скорочення постачання пального в ЗС РФ на території України.

Нова тактика та озброєння

Така висока ефективність стала можливою завдяки чіткій постановці завдання Верховним головнокомандувачем В.Зеленським (так, як би не дивно звучало, але вперше під час війни варто відмітити адекватність та відповідальність у діях очільника Ставки) та поєднанню кількох структур сил оборони та виробника дронів. Вперше у ході війни різні структури влади зорганізувалися, було забезпечено фінансування партії далекобійних дронів, план застосування, координації одразу кількох структур сил оборони. Безпрецедентна подія, раніше ніяких системних дій влада не проводила.

Вперше були виділені кошти державного бюджету на фінансування виробництва ударного безпілотника "Лютий" – українського аналога іранських "Шахедів".

"Лютий" був розроблений ще рік тому у 2023-му, ініціативно, без державного замовлення, але тривалий час уваги до цього проекту та належного фінансування не було. Але з січня 2024-го почалось фінансування і серійне виробництво. Дрони "Лютий" з бойовою частиною у 50 кг показали свою високу бойову ефективність та надійність, стійкість до усіх засобів РЕБ ЗС РФ, велику дальність. Куйбишевський НПЗ був уражений на відстані 900 км, причому це дальність по прямій, а дрони по прямій не запускають, тобто реальна дальність значно вище.

Атаки стали ефективними, тому що вперше в ході війни СБУ, ГУР МО, ЗСУ діяли узгоджено та скоординовано як при плануванні операції, так і при проведенні розвідки, підготовці дронів, операторів, визначенні тактики та порядку дій.

Вперше було визначено єдиний координаційний центр управління – і це центр Безпілотних сил ЗСУ, які тільки-но створені, але вже дають перші результати.

Важливо відмітити роль "Армії дронів" та Мінцифри у реалізації програми.

Усіх учасників та керівників операції вітаю, та бажаю наростити масштаби ударів по РФ у десятки разів. І за руйнування української економіки ворог має відповідати. Санкції США та ЄС за два роки не змогли скоротити вартість російського експорту, а ось українські дрони скоротили російський експорт за два місяці. І все це зроблено за мізерні кошти невеличкою кількістю дронів.

Ця успішна операція нашої держави могла б стати прикладом дій і в інших напрямках ведення війни.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...